Peníze nejsou zdroj, peníze jsou proud

by Roman A. Masaryk

Hlavní příčinou toho, že většina lidí má problém s nedostatkem peněz, je jejich přesvědčení, že peníze jsou zdroj… a tedy je jejich množství omezeno a je třeba o ně bojovat a když jeden má více, jiný musí mít méně.

Dokonce asi tak polovina lidí, ne-li více, je přesvědčena o tom, že bohatí se musí povinně podělit a že Robin Hood je príma chlápek. A drtivá většina je pak přesvědčena, že právě oni mají málo, protože bohatí peníze nahromadili u sebe a dokonce jsme před nedávnem zachytil úchvatnou myšlenku, že za chudobu v Americe může Oprah Winfrey.

Dokud budeme peníze brát jako omezený zdroj, je tenhle přístup logický, i když nesprávný. Podívejme se na to jinak.

Když se chceš umýt, otočíš kohoutkem a pustíš si vodu. Nebo se vklidu osprchuješ, napustíš si vanu, bez mrknutí oka spláchneš deseti litry vody záchod. Zaliješ zahradu. Měsíc ti trvá, než opravíš protékající záchod. Proč? Necítíš nedostatek. Vody je dost a nepochybuješ o tom. Není třeba s ní nijak zvlášť šetřit. Někdo teď možná namítne, že vodárny ti to pak spočítají, ale o tom teď nepíšu. Prostě vody je dost a bereš jako samozřejmé, že ji prostě využíváš podle potřeby a chuti. Vůbec nepřemýšlíš, že si můžeš dovolit se napít, ale umýt nádobí si nemůžeš dovolit. Možná po patnáctém v měsíci…

A teď si představ, že voda z nějakého důvodu neteče a před barákem ti postavili na pár dnů cisternu. Chodíš tam s hrncem. Najednou cítíš nedostatek. Začínáš nádobí mýt v napuštěném dřezu, ne pod tekoucí vodou. Ruce si myješ v lavoru a záchod sice spláchneš, ale použiješ mnohem méně vody a ti více hardcore z nás ho dokonce nespláchnou pokaždé. Stojíš s hrncem u cisterny a nevraživě se díváš na rodinu, která přišla s pěti velkými kanystry. Najednou se voda, která ti běžně teče z kohoutku, změnila v omezený zdroj, u něhož opravdu znamená, že někdo má více a jiný tak musí mít méně.

Peníze nejsou zdroj, peníze jsou proud jako voda z kohoutku. Nemyslíš si, doufám, že Bill Gates má svých 60 miliard nacpaných v polštáři? Nebo že Warren Buffett či Ingvar Kamprad mají peníze naházené v bazénu a chodí se do nich koupat jako strýček Skrblík? Ano, bohatí mají na účtech nějaké číslo, ale ty peníze tam přeci neleží. Ty dávno skrze investice doputovaly k dalším lidem, možná i zrovna k tobě, a ty sis za ně koupil dovolenou, sýr k snídani, nebo splácíš auto. Peníze neustále proudí, stejně jako voda. Peníze se neztrácí, stejně jako voda. Někteří Afričané mají možná na dostatek vody jiný názor, dokonce existuje vleklý spor mezi Egyptem a dalšími zeměmi na Nilu, které jej osočují z toho, že odebírá z Nilu mnoho vody a ony jí mají nedostatek. Ale ta voda se neztratila. Vypaří se a změní se na mraky, které časem zase vyprší, možná se vsákla a bude k dispozici ve studně. Ale nikam nezmizí. Peníze utratíš nebo investuješ, někdo je od tebe přijme, dále utratí nebo investuje a dostanou se tak k dalším nebo i zpět k tobě. Také nikam nezmizí.

Je na tobě, jestli proud poteče kolem tebe nebo přes tvůj účet. Někudy peníze potečou, protože to je jejich podstata. Jestli se rozhodneš chodit k cisterně s hrncem, nebo dokonce skleničkou, nezáviď těm, kteří už zjistili, že voda zase teče a pustí si kohoutek. Je to tvoje rozhodnutí. Nebo si pusť kohoutek také. To není o vzdělání, to není o možnostech, o zdraví, o vládě, o státu. To je o tobě. Jestli máš potřebu používat místo kohoutku hrnec, je to tvůj boj.

Peníze máš, když s nimi máš dobrý vztah. Pak se tě drží. Tak jako partner. Když máte spolu dobrý vztah, je s tebou. Když ne, chvíli se tě drží z přesvědčení nebo kvůli dětem a jednoho dne ti poprvé zahne a než se naděješ, má sbalené kufry a je pryč. U partnera nikdy neřešíš, že ses ho dotknul a proto si musíš umýt ruce. U peněz to říkáme dětem pořád. Kdo z nás to neslyšel. Jak má mít člověk pocit, že peníze jsou dobré, mít s nimi skvělý vztah, když mu říkají, že jsou špinavé, že si musí umýt ruce, protože sahal na peníze?

Mysli na to. Peníze se drží toho, kdo je má rád. Někdo považuje peníze jen za zdroj, za prostředek. Pak se nesmí divit, že je úplně jedno, kolik peněz vydělá nebo dostane, vždycky se rozplynou. Někdo má peníze rád a ony se ho drží. Postav se do proudu nebo stůj mimo. Tvoje věc. Jen ti říkám, že peněz je dost, protože se nezastavují, ale obíhají. Tak jako voda – je jí omezené množství a přitom je proud nekonečný. Peněz je také omezené množství, ale proud je nekonečný. Můžeš mít tolik peněz, kolik chceš.

Kolik chceš?

Jdi zpět

Sdílejte tento článek