„Mind the gap!“ aneb cizí sny v naší mysli

by Roman A. Masaryk

Nemáte-li v mysli své obrazy, budete tam mít cizí. Mysl se bude vždycky něčím zabývat a bude to v daný okamžik jediná věc. Jestliže jí nepředložíte obraz svého snu, vytvoří si z nedostatku jiné „zábavy“ obraz vlastní – z hovoru ve vaší blízkosti, ze zpráv v televizi, z novin, z dopravní nehody pod oknem – a budou to obvykle obrazy negativní.

Tohle lidé často nechápou a pak mají celkem oprávněně pocit, že svět není fér a že rozhodně chtěli něco jiného než tu nemoc, exekuci nebo vyhazov z práce. Ačkoli mnoho lidí zabývajících se osobním rozvojem, tvrdí, že jste to vytvořili sami, protože jste se chtěli z podobné situace něco naučit a navíc život bez exekucí je nuda, je to pravda jen částečná. Vaše mysl to vytvořila, protože jste ji nezaměstnali něčím lepším. Mysl neumí být prázdná, takže když ji nezaměstnáte vy, zajistí si zábavu jinak, ale výsledek se vám nemusí líbit.

Obraz, který si v mysli po nějakou dobu udržíte, se zhmotní ve vaší realitě, ať je jakýkoli. Chcete-li bohatství, nenechte mysl vytvořit podle novinových zpráv obraz finanční krize, chcete-li štěstí, nenechte mysl vytvořit na základě rozhovoru s vaší sousedkou obraz frustrace, chcete-li zdraví, nenechte mysl vytvořit obraz nemoci na základě debilního televizního seriálu.

Nejlepší návod najdete v londýnském metru: „Mind the gap!“ Myslete na mezeru – dá se do ní snadno zapadnout. Vyplňte ji svým obrazem, jinak se vám zhmotní cizí…

A co když to stejně nefunguje?

V životě často nedostaneme to, co chceme. Ale dostaneme to, co očekáváme, že dostaneme.
- Bob Burg a John David Mann

Dostaneme to, na co se soustředíme. To, co očekáváme. Znám to velké rozčarování, kdy si přesně vytvoříte obraz toho, co chcete, vizualizujete jako blázen pětkrát denně, hrajete si na to, že už se vám to splnilo a – světe div se – nestalo se z toho ani prd, naopak vám přistála ve schránce další obsílka. Časem stejně nakonec opustíte myšlenku, že všichni ti koučové, spíkři, učitelé, mentoři jsou podvodníci, protože to nefunguje a také myšlenku, že všem ostatním to funguje, jen vy jste špatní a proto to nefunguje vám. Uvědomíte si, že jste sice pěkně vizualizovali, ale byli jste sami přesvědčeni, že to nebude fungovat, očekávali jste selhání. Vlastně to bylo takové to by bylo super, kdyby to vyšlo. Právě tohle vám sebralo sen.

Není všem dnům konec a každý další je šancí zkusit věci jinak. A čemu člověk věnuje půl hodiny denně, stane se v tom mistrem. Mistrem ve znalosti televizních pořadů, mistrem v hledání na internetu, mistrem v sexu, mistrem v balení, mistrem ve hře na housle nebo mistrem ve zhmotňování snů.

Tak jak na to?

Ten postup je vlastně velice krátký. Není divu, život je ze své podstaty velice jednoduchý, vždyť je to hra. To my máme tendenci to komplikovat, snad proto, že ve skrytu duše milujeme to drama. Takže:

  • vytvořte si přesný obraz toho, co chcete, ať už je to cokoli
  • vyšlete objednávku Vesmíru a poděkujte za její doručení s upřímným přesvědčením, že dorazí
  • očekávejte, že dorazí a dál se jí nezabývejte (do eshopu taky nevoláte třikrát denně, abyste objednávku zopakovali)

Dát si dohromady zdraví potřebuje podle mých dosavadních znalostí trochu delší postup, nicméně také snadný. Na něj se podíváme příště. Také se mrkneme na vizualizaci. Každý si dříve či později dokáže snadno představit vysněný dům, výši výplaty, zákazníka, auto, ženu (nebo muže) svých snů. Jak si ovšem představit, že zmizel nádor v konečníku? Jsou situace, kdy si člověk nemůže dovolit dlouze experimentovat, protože zkrátka nemá dost času. V nejbližším článku proto budou také tipy, jak si snadno vizualizovat věci, u nichž možná nemáte zatím sebemenší představu, jaký obraz vytvořit.

Jdi zpět

Sdílejte tento článek