K vydělání hromady peněz potřebuješ čtyři věci

by Roman A. Masaryk

Překvapivě jen čtyři věci jsou potřeba, když chce člověk vydělat hromady a hromady peněz.

1. Cíl

Bez cíle nelze obvykle dosáhnout nic většího. Loď bez cíle většinou nikam nedorazí a pravděpodobně se někde brzy rozbije o skaliska. Člověk na tom není jinak. Pokud nemá cíl, pak si jej velmi rychle někdo najme k tomu, aby splnil ten jeho. Člověk bez cíle tápe, dělá každou chvíli něco jiného, reaguje především na vnější okolnosti a jen říká, co by dělal, kdyby… a co měl dávno udělat, ale… Bez cíle není nic, bez cíle je přežívání.

Vynikající řečník Mark Dzirasa k tomu dodává, že jedinou věcí, kterou potřebujete ke splnění cíle, je mít cíl. Každý cíl v sobě obsahuje zárodek splnění. Jakkoli to tedy zní divně nebo neuvěřitelně, cíl je nejdůležitější složkou úspěchu a jedinou složkou nutnou pro splnění cíle.

2. Akční plán k dosažení cíle

Bez toho to také není jednoduché. Pokud chceme vyjít splnění cíle také vstříc – a to lze jen doporučit, protože se splní mnohem dříve – je fakt dobrý nápad udělat si jasno, jak chceme cíle dosáhnout. Jaké kroky je třeba udělat? Jaké lidi oslovit ke spolupráci? Co je potřeba zajistit? Čeho je potřeba se vzdát nebo čeho nechat? Co se dá delegovat? Co lze snadno koupit? Co je třeba udělat vlastními silami? A pak jednotlivé kroky samozřejmě doplnit datumy a kontrolovat, zda se věci ubírají správným směrem a také ve správném čase a nezbytném pořadí.

3. Produkt, který můžeš prodat

Většina lidí vážně tvrdí, že neumí prodávat. Někteří jdou dokonce tak daleko, že by nikdy nic neprodávali, prodávat nechtějí a prodej se jim hnusí. Dobře tedy. A pak si sednou k počítači, vyšperkují svůj životopis, jdou na pohovor a tam se snaží se zalíbit a někteří i lžou, aby prodali své služby potenciálnímu zaměstnavateli. Samozřejmě, že všichni prodáváme. Je mi líto, jestli jsem vzal iluze všem, kterým se chce zvracet v okamžiku, kdy jen pomyslí, že by právě oni mohli něco prodávat.

Ne, prodej není jen olizování zvonků při podomním prodejem pánví, vitamínů nebo pojištění (což jsou mimochodem velmi přežité praktiky). Prodáváme svou myšlenku, když se snažíme přesvědčit rodiče ke zvýšení kapesného. Prodáváme sami sebe, když hledáme pracovní místo. Prodáváme své dosavadní a především budoucí výsledky, když chceme zvýšit mzdu. Rodiče prodávají dětem výhody zdravých zubů, když je chtějí večer nahnat do koupelny. A někteří z nás prodávají skutečně své služby nebo zboží zákazníkům.

Jestli chcete vydělat opravdu hromady peněz a ne jen měsíční výplatu, budete muset něco prodat klientům. Ne, skutečně nemám na mysli olizování zvonků. Je mnoho lepších způsobů, jak a co lze prodávat. V současné době je absolutně největší pákou, která dokáže znásobit vaše aktivity, internet. Možná doposud nedokážeme docenit možnosti této celosvětové sítě. Donedávna bylo podnikání v podstatě lokální záležitostí. Člověk dokázal oslovit lidi jen z omezeného území – ulice, blok, obec, město a s obrovským nasazením sil i peněz kraj nebo dokonce stát. S internetem i jen česky mluvící člověk může oslovit 15 milionů lidí! Ano, Slováci česky nezapomněli. A jestli umíte anglicky, otevírá se vám miliardové publikum po celém světě.

Co se těm lidem dá prodat? Inu cokoli, co potřebují a hledají, cokoli, co jim pomůže. Žijeme v době informací, kdy bohatým už není ten, kdo vlastní pozemky a továrny, ale ten, kdo má nejčerstvější informace. Představte si, že existuje třeba člověk, který vydělává dva miliony dolarů ročně prodejem ebooku (elektronická knížka, kterou si každý může stáhnout do počítače) na téma, jak zabránit veverkám ve vykrádání ptačích budek. Jaké téma je vám blízké? Co byste vy dokázali předat světu? A neříkejte, že nic. Jiný člověk vydělal statisíce dolarů prodejem ebooku, jak chovat křečky. Další vydělává dva miliony dolarů ročně internetovými kurzy posilování. Jiný kolem 10.000 dolarů měsíčně on-line výukou hudby na kytaru. Další paní učí po internetu angličtinu a vydělává tím kolem 300.000 dolarů ročně.

Co tedy umíte vy? Jestli stále žijete v přesvědčení, že nc, co by stálo za řeč, připomeňte si, že KFC vzniklo díky jedinému receptu na kuře, se kterým plukovník Harland Sanders objezdil přes tisíc restaurací. Jediný recept.

4. Znalosti potřebné k prodeji produktu

A když už máte nápad na produkt, je potřeba vědět, jak ho dostat k zákazníkům, kteří jej hledají, a vzít si za něj peníze. Například při podnikání na internetu budete potřebovat internetové stránky (mnohem jednodušší, než si možná myslíte), způsob, jak vám mohou zaplatit, pracovat se správnou cílovou skupinou, vytvořit produkt (možná to bude o psaní textu, možná budete točit videa, možná se budete učit anglicky, abyste mohli oslovit svět). Většina těchto znalostí se dá buď naučit nebo koupit (přesněji zaplatit někomu, kdo to umí a pro vás udělá). A možná nebudete mít žádný svůj produkt a budete jako partner prodávat za provizi produkt někoho jiného. Provize na internetu se často pohybují i 50-60% výdělku. Jsou lidé, kteří velmi úspěšně vydělávají neuvěřitelné peníze tím, že přivedou lidi k zajímavému produktu někoho jiného.

Jdi zpět

Sdílejte tento článek